legenda
POLONISTYKA - PRACOWNICY
legenda
POLONISTYKA - UCZNIOWIE
legenda
POLONISTYKA - STUDENCI
 

Kaszubska wyprawa studentów-pasjonatów języka

 

kasz glowMłodzi badacze i zarazem uczestnicy fakultetu Językowo-kulturowe aspekty pogranicza mieli przyjemność wziąć udział w wyjątkowej wyprawie naukowej. Celem naszej wycieczki były Kaszuby, a miejscem docelowym ¬– Puck.
POLONISTYKA -STUDENCI

 

 

 

 

 

 

Z zapałem oddaliśmy się poszukiwaniom śladów języka kaszubskiego, zwiedzaniem muzeów (tu warto wspomnieć o Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, a także o mieszczącym się w Wejherowie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej), ćwiczeniem poprawnego czytania (a nawet śpiewania!) znanego alfabetu kaszubskiego (co ciekawe, Kaszëbsczé nótë zostały utrwalone nie tylko w sklepach z pamiątkami i elementarzach szkolnych, ale również na licznych pomnikach, tablicach i kolumnach – zwłaszcza w Wejherowie).

 

kasz3

 

 

Mieliśmy otwarte oczy i uszy (zwłaszcza na ślady języka kaszubskiego i ciekawostki filologiczne, np. fascynujący słupek alarmowo-rozmówny), spotkaliśmy się z Arturem Jabłońskim (działaczem, pisarzem, autorem przewodników turystycznych, dziennikarzem, założycielem licznych stowarzyszeń kaszubskich) i Karolem Rhode (nauczycielem języka kaszubskiego), wzięliśmy udział w puckiej grze miejskiej zorganizowanej przez dwóch uczestników naszej fantastycznej wyprawy, co pozwoliło nam dobrze poznać miasto i poruszać się po nim bez problemów. Z przyjemnością przedstawiliśmy też wybrane zagadnienia w formie projektów (każdy z nas wziął na warsztat coś innego – ktoś mówił o Kaszubach i kaszubszczyźnie, ktoś o wątkach kaszubskich w literaturze, ktoś o językowo-kulturowych stereotypach kaszubskich, ktoś o kaszubskich szkołach i materiałach do nauki, nasłuchaliśmy się też o Florianie Ceynowie i Aleksandrze Majkowskim).

 

kasz4

 

W ramach projektu mieliśmy możliwość przeczytać znany epos kaszubski, czyli Życie i przygody Remusa (Żëcé i przigodë Remusa). A największą przyjemnością, o której nie można zapomnieć, była możliwość spędzenia niezapomnianego tygodnia w towarzystwie najlepszym z możliwych, wśród wspaniałych ludzi pasjonujących się różnymi rzeczami (których jednak łączy zacięcie filologiczne). Zostało nam przekonanie, że napis, którym pożegnały nas Kaszuby – Do uzdrzeni – ma moc sprawczą…


 

kasz2

 

Opiekunowie: dr Paulina Michalska-Górecka i dr Błażej Osowski
Gość specjalny: dr hab. Tomasz Wicherkiewicz (Wydział Neofilologii UAM) 
Uczestnicy: Sara Kruszona, Anna Liberek, Magdalena Marciniak, Katarzyna Zagłoba, Karol Górski, Wojciech Stelmach, Piotr Szczepankiewicz 
Autorka sprawozdania: Magdalena Marciniak
Autorki zdjęć: Sara Kruszona i Katarzyna Zagłoba

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3