legenda
POLONISTYKA - PRACOWNICY
legenda
POLONISTYKA - UCZNIOWIE
legenda
POLONISTYKA - STUDENCI
 

Orzeszkowa i serial "Weeds" w III LO. Relacja uczennicy

Beztytuu
W poznańskim III Liceum Ogólnokształcącym odbył się wykład doktora Marcina Jauksza poświęcony sytuacji kobiet w czasach pozytywizmu. W zajęciach udział wzięli uczniowie klasy akademickiej, 2d, którzy od zeszłego roku uczestniczą w wykładach prowadzonych przez pracowników UAM w Poznaniu. Podczas wykładu została poruszona kwestia kobiet, które postawione w nowej sytuacji zmuszone zostały do podjęcia próby odnalezienia się w nowej rzeczywistości.
POLONISTYKA - UCZNIOWIE

 

 

 

Uczestnicy wykładu otrzymali wcześniej materiały, z którymi mieli się zapoznać. Były to fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Marta” oraz artykuł poświęcony poruszanej  tematyce. Za sprawą tych materiałów oraz nakreślenia przez prowadzącego problematyki całej książki mogliśmy przeanalizować starania o pracę Marty Świckiej, która straciła męża i została sama z 4-letnią córką, Jancią, bez środków do życia. Uczniowie skupiali się przede wszystkim na trudnościach w znalezieniu przez nią pracy oraz ówczesnej pozycji kobiet, które zmuszone do pracy zawodowej, po utracie mężów w powstaniu, z czasem odnajdywały coraz to nowe sposoby na zarobek i utrzymanie siebie oraz swoich dzieci w trudnych czasach.

 

iii2

 

Ciekawym elementem zajęć było skonfrontowanie omawianego problemu z sytuacją współczesnych kobiet. Przez 20 minut śledziliśmy losy bohaterki amerykańskiego serialu „Weeds”, która, podobnie jak Marta, traci męża, przez co standard życia jej i jej dzieci stanowczo się pogarsza. By temu zapobiec, kobieta zaczyna handlować narkotykami. Ten punkt wykładu zainicjował ożywioną dyskusję na temat podejmowania ostatecznych kroków w zdobyciu pieniędzy przez kobiety.

Natalia Ratajczyk

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3