legenda
POLONISTYKA - PRACOWNICY
legenda
POLONISTYKA - UCZNIOWIE
legenda
POLONISTYKA - STUDENCI
 

O socrealizmie w II LO w Swarzędzu. Relacja uczennicy

klajngl
W II LO w Swarzędzu odbył się wykład przeprowadzony przez dr hab. Monikę Brzóstowicz-Klajn dotyczący socrealizmu. Wzięliśmy w nim udział jako uczniowie klasy IIIA objętej patronatem IFP UAM.
POLONISTYKA - UCZNIOWIE

 

 

 

 

 

 

 

Warsztaty były doskonałym elementem przygotowań do zbliżającej się matury z języka polskiego. Dowiedzieliśmy się o pochodzeniu tego kierunku, jego ramach czasowych w Polsce, jak i w ZSRR oraz realiach historycznych w czasie jego trwania.

 

klajn2

 

Poznaliśmy postać Pawlika Morozowa, który był wzorcem zachowania komunistycznego, a także cechy literatury socjalistycznej, jakimi są m.in. aktualność, postawa partyjna czy optymizm. Jak się dowiedzieliśmy, literatura była tworzona bez „literackości”, za pomocą nowomowy (już wiemy, kim jest „zapluty karzeł reakcji”), a przykładowe utwory to np. Węgiel Ścibora Rylskiego, czy też Obywatele Kazimierza Brandysa.

 

klajn3

 

Pani profesor opowiadała nam o filarach komunizmu, którymi jest szkoła kształtująca nowego człowieka, budowa oraz walka. Nie sposób było pominąć ideę marksizmu. Należałoby się zastanowić, czy w obecnym czasie również poddalibyśmy się władzy komunistycznej, tak jak zrobili to Polacy, którzy po prostu chcieli wieść normalne i spokojne życie po wyczerpującej wojnie. 

 

klajn4

 

Warto także wiedzieć, że Widokówka z miasta socjalistycznego Adama Ważyka jest swoistą ilustracją socrealizmu. Zachęcamy do zapoznania się z wierszem, a także do zagłębienia się w socrealistyczną rzeczywistość, która po spotkaniu z dr Moniką Brzóstowicz-Klajn bardzo nas zainteresowała. 

Julia Kryślak

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3