legenda
POLONISTYKA - PRACOWNICY
legenda
POLONISTYKA - UCZNIOWIE
legenda
POLONISTYKA - STUDENCI
 

Spotkanie z norwidologią. Relacja z XV LO

Dambek glowwna
Cyprian Kamil Norwid to poeta, którego twórczość jest cały czas odkrywana, co uświadomiła nam niezwykła osoba, dr Zofia Dambek z Instytutu Filologii Polskiej UAM
POLONISTYKA - UCZNIOWIE

 

 

 

 

 

 

 

Samą siebie określiła mianem „norwidologa”, bowiem już poświęciła i wciąż poświęca znaczną część własnego życia na odkrywanie zarówno biografii, jak i twórczości najmłodszego z wielkich polskich romantyków. Wykład rozpoczął się prezentacją "Vade-mecum", zbioru wierszy owego artysty, powstałego w latach 1865-1866, niedługo po powstaniu styczniowym, co było wyjątkowym wydarzeniem w historii literatury polskiej. Omówienie tego niezwykłego zbioru utworów poetyckich zajęło parę chwil, byśmy mogli zrozumieć, na czym polega nie tylko jego oryginalność, ale i niepowtarzalność.

 

Dambek tre

 

To była cenna powtórka przed maturą - Cyprian Kamil Norwid pochodził z drugiego pokolenia romantyków (1821-1883), powstanie listopadowe wypełniło dzieciństwo autora, który zadebiutował w 1840 roku. Niektóre fakty, jak starcie z Mickiewiczem w Rzymie, czy informacja, jakoby romantyk miał krytykować epokę, w której tworzył, niewątpliwie zainteresowały uczniów, z każdą minutą coraz bardziej głodnych wiedzy na temat tajemniczego poety. Pani dr Dambek wielokrotnie podkreślała, iż Norwidowi przede wszystkim zależało na tym, aby "odpowiednie dać rzeczy słowo".

Jego poezja nie należy jednak do najłatwiejszych i stawia przez licealistą prawdziwie trudne zadanie interpretacyjne. Aby się o tym przekonać, mogliśmy popracować w grupach nad  interpretacją czterech wybranych wierszy. Nie było to proste, lecz czym jest takie wyzwanie dla humanisty? 3A sprostała temu zadaniu - i przyjemnym, interpretacyjnym akcentem skończyliśmy spotkanie, za które Pani norwidolog, dr Zofii Dambek, jesteśmy bardzo wdzięczni.

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3