legenda
POLONISTYKA - PRACOWNICY
legenda
POLONISTYKA - UCZNIOWIE
legenda
POLONISTYKA - STUDENCI
 

Warsztaty dziennikarskie w XV LO

dziennikar1

Współpraca klas humanistycznych XV Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu z IFP UAM rozwija się również w tym roku. Po spotkaniu na temat prozy Olgi Tokarczuk, która reprezentuje najnowszy nurt polskiej literatury, przyszedł czas na warsztaty dziennikarskie przygotowane przez dr Katarzynę Zagórską

POLONISTYKA - UCZNIOWIE

 

 

 

 

 

 

29 listopada mieliśmy przyjemność gościć Panią dr Katarzynę Zagórską, która na co dzień kształci studentów polonistyki właśnie w dziedzinie dziennikarstwa. Na początku naszego spotkania Pani Zagórska wyjaśniła, czym dokładnie się zajmuje na uczelni oraz w radiu, a także opowiedziała, jak wygląda ten zawód z perspektywy osoby doświadczonej, mającej już wieloletni staż. Kolejnym etapem zajęć była praca w grupach liczących 4-5 osób. 

 

dziennikar2

 

Prowadząca każdej grupie rozdała różne rodzaje gazet i wyjaśniła, na czym będzie polegać nasze zadanie. Mieliśmy przede wszystkim dokładnie przyjrzeć się gazetom, przeanalizować prasowe nagłówki, zwrócić uwagę na kolorystykę, układ gazety i to, w jaki sposób dziennikarze przekazują dane informacje, zależnie od wagi wydarzenia. Następnie indywidualnie musieliśmy wybrać sobie dowolny artykuł z analizowanych poprzednio gazet i na jego podstawie zredagować krótką notatkę prasową w wyznaczonym czasie. Zajęcia z pewnością miały ogromną wartość, bowiem laikom wyjaśniły najważniejsze zagadnienia związane z tym tematem, a tym spośród nas, którzy myślą poważnie o dziennikarstwie, naświetliły realia tego zawodu. 

 

dziennikar3

 

J.J.

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3